6. září 2019

Inovace, které změnily technologický svět. I ten váš v kanclu

Dokážete si představit život bez moderních technologií? Bez možnosti chatovat s kolegy, surfovat po internetu nebo prostě jen používat mobilní telefon? Odpověď je jednoduchá. Nedokáže to v podstatě nikdo z nás. Jak se ale ze samotných technologií stanou věci, které může každý používat? Za vším hledejte rozhraní.

Anglicky interface je zařízení, díky kterému můžeme využívat technologií a potenciálu složitých systémů v každodenním životě. Vybrali jsme pro vás několik významných, které ovlivnily technologický svět tak, jak ho známe dnes a bez kterých si život nejen v kanceláři už nedokážeme představit.   

Klávesnice QWERTY

Bez klávesnice bychom dnes neposlali ani mail. Klikat na jednotlivá písmena ale dříve nebylo samozřejmostí. Šlo to jen u psacího stroje. Zásadní zlom přišel už v 70. letech 19. století, kdy si redaktor z Milwaukee všiml nejčastěji používaných písmen a vytvořil jejich rozvržení. Výsledkem bylo QWERTY.

-> Věděli jste, že rozložení kláves QWERTZ vzniklo prohozením znaků Z a Y v německy mluvících zemích?

Grafické uživatelské rozhraní (GUI)

Pod zkratkou WIMP se skrývají názvy windows (okna), icons (ikony), menus (nabídky) a pointing device (polohovací zařízení). Nic z toho bychom dnes neznali, pokud by skupina vizionářů nevytvořila „desktop“, který definoval grafické uživatelské rozhraní. Alan Kay a tým vědců z Xerox PARC byli prvními, kteří přivedli počítače mimo rozhraní příkazového řádku. Zavedení interaktivních grafických ovládacích prvků na místo textových usnadnilo uživateli práci s přístrojem, odbouralo nutnost učení se příkazů nazpaměť a zrychlilo zadávání úkolů.

-> Věděli jste, že počítač, který využíval v roce 1981 jako první rozhraní GUI centralizovaně, byl Xerox 8010 Star Information system? O jeho další rozvoj se zasloužily počítače se systémem Mac a MS Windows.

Dobrá rada

Dalším z inovativních rozhraní je dotykový displej, který je dnes součástí každé moderní tiskárny. Na displeji tiskáren Xerox si můžete díky ConnectKey® stahovat různé aplikace a jednoduše zadávat vaše požadavky. Jaké? Například skenovat dokumenty v různých formátech, překládat texty do cizích jazyků. Přečtěte si více tady, anebo si zdarma objednejte konzultaci s odborníky Xerox a zjistěte víc.

WYSIWYG

Pod zkratkou WYSIWYG se skrývá anglická věta „What you see is what you get“, česky „Co vidíš, to dostaneš“. Touto magickou formulí je označován program na přípravu dokumentů s názvem Bravo, který vytvořil tým techniků Xerox PARC. Díky editoru se verze zobrazená na obrazovce počítače vzhledově shoduje s výslednou verzí na papíře. Příkladem editorů pracujících v režimu WYSIWYG je např. Microsoft Word, OpenOffice.org Writer nebo WYSIWYG editory WWW stránek.

-> Věděli jste, že ne vždy to však bylo tak jednoduché? Zvýraznit část textu při tisku dříve vyžadovalo označení před i za velkým písmenem B.

Internet Relay Chat (IRC)

Dlouho před apkami Slack, Whatsapp i AIM propojoval IRC významné části internetových uživatelů a jejich tvůrců prostřednictvím textových zpráv. I když jeho rozhraní bylo primitivní a v mnoha ohledech nezpracované, byl jednou z prvních možností komunikace v reálném čase. IRC stálo u zrodu „internetového online chatování“ (many-to-many), neboli virtuálního přátelského klábosení.

-> Věděli jste, že u IRC se inspiroval i Chris Messina, aby si na Twitteru osvojil jeden z velmi používaných symbolů chatu – hashtag? Členové IRC využívali symbol hashtag pro označení kanálu, skupiny nebo tématu.

Přirozený jazyk uživatelského rozhraní

Počítač dnes umí komunikovat se svým uživatelem v jeho přirozeném jazyce. Příkaz můžete zadat na klávesnici ručně, hlasem nebo klidně jen svému zápěstí. Právě hlas využívají virtuální pomocníci jako Siri nebo Cortana. Přirozený jazyk má i svá úskalí. Postupem času s rozvojem rozhraní ale budeme schopni zrychlit složité procesy ať už v medicíně, nebo v oblasti financí. Je tedy jen otázkou času, než uživatelské rozhraní rozezná i skotský přízvuk.

-> Věděli jste, že je možné pomoci hlasových příkazů ovládat i tiskárny? Na některých od Xeroxu ano díky Gabi® Voice.

Čtěte dále: Kdysi sekretářky „xeroxovaly“, teď asistentky „sharují“