2. července 2019

Štěstí v práci: Co když do práce pustíme emoce?

80 000! To je počet hodin, který člověk stráví za svůj život v práci. Je to přibližně jedna třetina lidského života. To je poměrně hodně času na to, abychom ho strávili v prostředí, kde se nám příliš nelíbí. Nad činností, která nás nijak zvlášť nebaví a mezi lidmi, které v podstatě neznáme. Zkrátka někde, kde jsme jen z povinnosti, kvůli penězům. Není přece jen možné nastavit si to jinak?

Tabula učitel nápis štěstí v práci

Často se setkáváme s názory, že emoce do práce nepatří. Chodíme tam přece pracovat a ne hledat štěstí. Šťastní se můžeme cítit doma! Přitom, jak výzkumy napovídají, se tyto dvě věci nevylučují. Naopak, mohou jít ruku v ruce ku prospěchu všech.

Co se stane, když do práce emoce pustíme? A co když se budeme snažit pozitivní emoce cíleně vyvolávat? 

Podle výzkumu agentury FTSE Russel dosahují firmy, které se starají o své pracovníky a jsou považované za top zaměstnavatele, lepších ekonomických výsledků než ty ostatní. Cena akcií jim roste v průměru dokonce třikrát rychleji. Jak je to možné? „Šťastnější pracoviště” totiž vykazují nižší výskyt syndromu vyhoření, nižší čas strávený na nemocenské a nižší fluktuaci. Zároveň jsou inovativnější, úspěšnější v prodeji a produktivnější. To vše jsou proměnné, které přímo ovlivňují hospodářské výsledky firem a šetří jejich náklady. 

Zároveň má štěstí pozitivní vliv na člověka jako takového. Na základě metaanalýzy, která zahrnuje 225 vědeckých studií týkajících se principů štěstí, se zjistilo, že lidé, kteří se subjektivně cítí šťastní:

  • Mají více přátel a sociální podpory. 
  • Mají silnější imunitní systém, jsou fyzicky zdravější a dokonce žijí déle. 
  • Častěji pomáhají ostatním a věnují se dobročinnosti. 
  • Jsou odolnější vůči stresu a traumatu. 
  • S větší pravděpodobností uzavřou sňatek, budou ve spokojeném manželství a s menší pravděpodobností projdou rozvodem. 
  • Vydělávají více peněz a jsou na vyšších pozicích. 
  • Jsou lepší lídři a vyjednavači. 

Vypadá to, že téma štěstí (v práci) smysl dává. Otázkou ale zůstává, jak na to? Jaká je ta správná cesta ke štěstí? 

Zde se objevuje vzácná shoda v odpovědích zástupců firem, kteří mají tyto otázky na starosti, a samotných zaměstnanců. Otázky zněly: Co pro své zaměstnance děláte? Nebo na druhé straně: Co vás jako zaměstnance udělá v práci šťastnějšími? Typicky se objevily odpovědi jako: víc peněz, bonusy, moderní kanceláře, jídlo zdarma, firemní auto, a další výhody.

Je tohle ale ta správná cesta ke šťastnému pracovišti? 

Jak naznačují vědecké studie, tak není. Externí motivátory sice fungují, ale pouze krátkodobě. Když člověku zvýšíte mzdu, tak z toho má radost. Ale v průměru jen na 14 dní. Je prokázáno, že po 14 dnech člověk zvýšení platu vnímá jako nový standard, který už však žádné pozitivní emoce nevyvolává. 

Proč to tak je? Proč si přejeme něco, co nás ve skutečnosti šťastnějšími neudělá? 

Lidský mozek má za sebou miliony let evoluce, možná byste tedy čekali, že bude pracovat naprosto racionálně. Bohužel je stále zatížen mnoha nepřesnostmi, se kterými se musíme pravidelně vypořádávat. Těmto nepřesnostem se odborně říká kognitivní odchylky. A některé z těchto odchylek se týkají také našeho vnímání štěstí. I přesto, že jsme racionálně přesvědčení, že nás něco udělá šťastnějšími, nemusí to být vždy pravdou. Existují minimálně čtyři tyto odchylky, které se přímo týkají vnímání štěstí. Víc se dočtete v dalším článku ze série „Štěstí v práci”.

Martin Šafařík, Happiness at Work

Dobrá rada

Máte pocit, že vašemu štěstí v práci brání často až nesmyslné, zdlouhavé procesy? Technologie vám pomůžou. Například i taková multifunkční tiskárna. Nevěříte? Platforma Xerox® ConnectKey® usnadňuje jednotlivé kroky každodenních pracovních úkonů. Můžete například skenovat do e-mailu rovnou i s průvodním vzkazem nebo překládat text do více než 40 světových jazyků. Objednejte si zdarma konzultaci s odborníky Xerox a zjistěte víc.

Čtěte dále: 5 situací, kdy vás tiskárna ušetří křiku, pláče i pracovních průšvihů

Martin Šafařík

Martin Šafařík

Martin Šafařík pochází ze světa inovací, které vystudoval v holandském Groningenu a více než dva roky pracoval jako konzultant v této oblasti. Získané znalosti a nástroje z inovací nyní využívá ve firmě Happiness at work s.r.o., kde pomáhají, prostřednictvím vědecky ověřených principů štěstí v práci, firmám dosahovat lepších výsledků a lidem v tom, jak a kde hledat štěstí a vnitřní klid.